A kiedy śnieg przestanie prószyć, to Monty na spacer ruszy.

Kwiecień • -5°C

Ufff, to chyba już koniec, co? Dzień staje się powoli coraz dłuższy (koniec arktycznych nocy, moi drodzy!), a słońce jakby częściej zagląda przez te brudne okna do sąsiadów i sprawdza czy rozpoczęli już wiosenne porządki. Ujemne temperatury co prawda nie ustępują, ale jest już cieplej o prawie dwadzieścia stopni! Jeszcze chwila i znowu będzie można porzucić kurtki na rzecz podkoszulków z krótkim rękawem. Ah, wy też czujecie powiew tego ciepła na skórze..? Tylko nie chowajcie jeszcze traperów do szaf, bo ten czterdziestocentymetrowy śnieg tak szybko się nie roztopi.

Kalendarz

16/02/14 Otwarcie
16/02/14 Nowy mod
22/02/14 Wydarzenie: Burza Śnieżna – link
24/02/14 Odejście moda
26/02/14 Nowy mod
19/04/14 Wydarzenie: Mecz Hokeja – link
02/07/14 Nowy szablon
07/07/14 Wydarzenie: Kto zabił? – link
20/07/14 Odejście moda
23/07/14 Nowy mod
29/08/14 Zamknięcie
24/12/15 Reaktywacja
25/12/15 Nowy admin
28/12/15 Wydarzenie: Kolacja wigilijna – link
29/06/15 Nowy nagłówek
09/10/16 Wydarzenie: Deszcz i wichura - link
28/11/16 Nowy nagłówek
10/12/16 Wydarzenie: Uratuj święta! - link
04/01/17 Wydarzenie: Psi zaprzęg - link
28/01/17 Wydarzenie: Słodka Walentynka - link
04/02/17 Nowy szablon
27/03/17 Wydarzenie: Mount-ipedia - link
21/04/17 Wydarzenie: Pojedynek Mistrzów, etap I - link
01/05/17 Wydarzenie: Pojedynek Mistrzów, etap II - link
02/05/17 Nowy nagłówek
17/09/17 Wydarzenie: Spływ kajakowy - link
02/02/17 Nowy szablon
14/02/17 Wydarzenie: Poczta walentynkowa - link

Vademecum

1. Dlaczego nie ma listonosza?

W Mount Cartier poczta dochodzi drogą lotniczą z Churchill, dalej dostawca z lotniska dowozi ją na pocztę. Tam pracownik wydaje mieszkańcom listy, ale to oni mają obowiązek odbierać ją osobiście i regularnie z placówki pocztowej.

2. Dlaczego nie mogę stworzyć drugiego lekarza, prawnika itp.?

Miasteczko liczy sobie około 800 mieszkańców. Prawdopodobieństwo wystąpienia w nim dwóch wysoko wykształconych osób, zajmujących się tym samym zawodem, jest naprawdę niewielkie, a społeczność pod pewnymi względami pozostaje dość hermetyczna. Ufają tym, kogo znają, nie przyjmując przyjezdnych na tak ważne stanowiska.

3. W takim razie kogo mogę stworzyć?

Jeśli lista wolnych stanowisk pracy nie zadowala gracza, innych propozycji jest naprawdę wiele. Może to być m. in. indiański znachor, gospodynie domowe, kobiety zajmujące się robótkami ręcznymi lub wyrobami spożywczymi (konfitury, ciasta itp.), mężczyźni, którzy pałają się w garbarstwie, elektronice, czy mechanice (choćby zegarmistrz). Masę produktów ręcznych można wykonywać w domu, a sprzedawać znajomym i/lub wysyłać przez pocztę do miasta Churchill. Nawet w świat, jeśli dana profesja na to pozwala. Krótko mówiąc wszystko, co obejmuje działalność domową. Nie trzeba także tworzyć wyłącznie mieszkańców. Można postawić na przyjezdnego. Zajazd chętnie przyjmie nową buzię pod swój dach. Propozycje od Nas: pisarz/scenarzysta/malarz/muzyk, który szuka inspiracji; reżyser, który przez kilka tygodni będzie korzystał z pięknych widoków Mount Cartier; aktor z Vancouver, który zrobił sobie wakacje od fanów, młode małżeństwo na miesiącu miodowym itd. Oczywiście chętniej przyjmiemy na bloga osoby, które zapełnią luki w fabule i wcielą się w rolę drwala, rybaka, czy budowlańca. Jeśli nie czujesz klimatu małego miasteczka, być może powinieneś poszukać bloga o Nowym Jorku lub San Francisco, gdzie sława i pieniądze mają znaczenie. My mamy jednak nadzieję na to, że odnajdziesz się też tutaj.

4. Czy pracownik Churchill może mieszkać w Mount Cartier?

Jest to możliwe, ale należy tego unikać. Niektóre stanowiska są niedostępne w Mount Cartier, więc mieszkańcy szukają pracy dalej, ale równie dobrze można stworzyć postać mieszkającą w Churchill, ale z jakichś powodów przyjeżdżającą regularnie (bądź też nie) do Mount Cartier. Bohater może odwiedzać starych znajomych, zaglądać do domu rodzinnego, zbankrutować i przyjechać do Mount Cartier, by znów żyć na garnuszku rodziców, bądź po prostu przyjeżdżać do baru na ulubionego kotleta schabowego.

5. Czy Mount Cartier jest dobre dla ambitnych jednostek?

Nie. Mount Cartier zabija potencjał przyszłych gwiazd. Nie mieszkają tutaj światowi ludzie. Wykształcenie i sława nie mają tu żadnego znaczenia. Jeśli planujesz taką postać – zastanów się dobrze dwa razy, czy na pewno jest to blog dla Ciebie. Ludzie o większych ambicjach uciekają z tego miasteczka.

6. Jak proponować nowe zawody żeby trafić w klimat bloga?

Na prostym przykładzie wziętym z autopsji przedstawię sposób moderowania waszych pomysłów. Postaram się tu wyjaśnić wątpliwości związane z tworzeniem stanowisk pokroju: piekarz, a brak przeciwwskazań w mniej istotnym (niekoniecznie potrzebnym w Mount Cartier) stanowisku twórcy spławików. Pierwsze pytanie, jakie administracja zadaje sobie przed zgodą na nowe miejsce pracy jest: Czy praca wymaga lokalu? Mount Cartier jest na tyle małym miastem, że wzdłuż jednej ulicy ciągną się wszystkie przedsiębiorstwa i większość placówek publicznych. Nie zagospodarujemy ziemi na wszystkie podstawowe stanowiska, jakie spotkać możecie u siebie w mieście. Dlatego przy okazji omawiania stanowiska piekarza nie negujemy przydatności tego stanowiska, a tylko sposób jego umiejscowienia w klimacie. Piekarz z lokalem wymaga negocjacji, długich rozmów za i przeciw, natomiast piekarz bez lokalu, piekący bułki w zaciszu swojego domostwa – nie ma rozmowy, droga otwarta do tworzenia. W przypadku twórcy spławików kwestia z miejsca była rozwiązana. Facet tworzy je sobie na własną rękę, tak samo rozsyłając je po świecie. W tym miejscu krótka apelacja od administracji. Zamiast stworzyć piekarza, zróbcie skubanego przedsiębiorcę, wchodzącego w kompetencje sklepiku ogólnego, sprzedającego świeże bułeczki, roznoszone prosto pod dom; zamiast lekarza, zróbcie znachora, leczącego niekonwencjonalnymi metodami swoich pacjentów, przyjmowanych na łonie natury, bądź w jego szamańskiej chatynce. Większość spornych kwestii rozwiązuje się tak szybko, jak szybko weźmiecie pod uwagę, że dyskutujemy tylko nad koniecznością tworzenia nowych lokali, nie funkcji. Oczywiście, na zakład pogrzebowy jest mniejszy popyt w miasteczku liczącym sobie 600 mieszkańców (choć dużą ilość zgonów, starych zgredów), ale zakład, w przeciwieństwie do piekarni, wymaga dużej, konkretnej przestrzeni, a bułki można piec w każdych warunkach. Trumien nie polecamy układać sobie w ogródku. ;) Mam nadzieję, że rozumiecie już nasze wątpliwości i łatwiej będzie wam wyegzekwować zgodę na proponowane przez Was zawody.

7. Mount Cartier - miasto czy miasteczko?

Mount Cartier nie działa na prawach miasta, jest to fikcyjne miasteczko, w którym władzę sprawuje jeden osobnik, przez miejscowych z szacunku nazywany Burmistrzem.

8. Ile czasu mają autorzy na odebranie zaproszenia i dodanie karty?

Nie dajemy żadnego czasu na opublikowanie się. Jeśli będzie trzeba zaktywizować tych, co odebrali zaproszenie, ale nie napisali KP, będziemy krzyczeć i poganiać w ogłoszeniach. ;)

9. Jak wygląda środowisko przyrodnicze w okolicach Mount Cartier?

Według Gooogle Maps w tych okolicach nie ma jeziora Rodedeark, Gór Cartiera czy Lasu Quicame, zostały one stworzone na potrzeby bloga. Od Churchill wiedzie również fikcyjny dopływ rzeki Churchill, ciągnący się na północ do Mount Cartier. Jako, że dopływ ten stanowi port dla miasteczka, musi mieć szerokie koryto. Co się tyczy samej rzeki Churchill (ta istnieje), natrafia ona na większy zalew wody, dalej ciągnie się i wpada do Zatoki Hudsona. Ta zaś otwarta jest na Ocean Arktyczny. To tę trasę pokonują kutry rybackie, zanim dotrą na większe łowy. Kutry rybackie nie mają wielkiego zanurzenia, coby nie zatrzymywać się na mieliznach, więc taka opcja jest możliwa.
Roślinność w Mount Carier nie jest bogata, są to tereny na granicy tajgi/tundry. Przez większość roku miasto jest zaśnieżone, a temperatury wahają się od −25.0 do 16.0 °C. Zwierzęta jakie można tu spotkać to m. in: niedźwiedź grizzly (na płd stanu) niedźwiedź polarny (na północy stanu), bóbr, szop, łoś, rosomak, karibu, piesiec, sokół, wilk, skunks, ryś kanadyjski.

10. Z jaką religią związany jest Kościół w Mount Cartier?

Z protestancyzmem. Na czele Kościoła stoi więc pastor, a społeczeństwo ceni sobie związki rodzinne, uczciwość, spokojny tryb życia, pracowitość i aktywność.

11. Jak wygląda nauka w Mount Cartier?

W miasteczku nie ma żadnej szkoły, dzieci dojeżdżają do pobliskiego Churchill, gdzie mieści się elementary school (szkoła podstawowa) oraz high school (gimnazjum/liceum). W ramach kontynuowania nauki w college'u (szkoła policealna) lub na wszelkiego rodzaju uniwersytetach młodzież zmuszona jest wyjeżdżać dalej. Najbliższe szkoły wyższe i college są w następujących miastach:
  • Winnipeg: Canadian Mennonite University, Robertson College, University of Manitoba, University of Winnipeg, Red River College, Booth University College, Yellowquill College itd.
  • Brandon: Brandon University, Assiniboine Community College (szkoła dla dorosłych), Manitoba Emergency Services College (szkoła dla strażaków, sanitariuszy i służb ratowniczych), Academy Of Learning Computer & Business Career College (akademia komputerowa i biznesu), Assiniboine Community College (szkoła gastronomiczna) itd.
  • Inne: Steinbach Bible College (Steinbach, seminarium duchowne), University College of the North (The Pas), Providence University College & Theological Seminary (Otterburne, szkoła dla niepełnosprawnych & seminarium duchowne)


Jeśli w Waszych głowach zrodzą się inne pytania, bądź pojawią się wątpliwości co do odpowiedzi już udzielonych, zachęcamy do pisania w zakładce Administracja.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz